Výchovno-výcvikový lyžiarsky zájazd

Kategória: Na_stránku Uverejnené: nedeľa, 28. február 2016

V dňoch 08.02.2016-12.02.2016 sa v Závažnej Porube v lyžiarskom stredisku Opalisko v Nízkych Tatrách uskutočnil výchovno-výcvikový lyžiarsky zájazd /VVLZ/ žiakov našej školy. Zájazdu sa zúčastnilo 28 žiakov a 3 pedagogickí zamestnanci, ktorí boli ubytovaní v penzióne Zivka, 500 m od lyžiarskeho strediska. V prvý deň nás privítalo sychravé počasie, ale to nezabránilo tomu, aby sme hneď nezačali s výcvikom. Bolo to ale pre všetkých obrovské prekvapenie, keď sme zistili, že presne polovica žiakov ešte nikdy v živote nestála na lyžiach.

Po prvej „ťažkej“ a úsmevnej hodine, keď sme sa konečne úspešne poobúvali, dokázali pozapínať viazanie a postavili na lyže, sa začal náš výcvik. V prvý deň boli viacerí z nás viac na zemi ako na lyžiach, ale nikto to nevzdal, aj napriek tomu, že ho lyže „nepočúvali“. Počas ďalších dni sa to všetko už iba zlepšovalo a v posledný deň sa pády vyskytli už veľmi zriedkavo a to len vďaka tomu, že poma /vlek/ veľmi „kopala“a žiaci z nej vypadávali. Všetci žiaci úspešne zvládli základný zjazdový postoj, zjazd po spádnici do roviny na miernom svahu, výstupy, pády a jazdu v pluhu – obojstrannom prívrate, oblúk v obojstrannom prívrate, brzdenie v pluhu, oblúk z pluhu, zosúvanie a nadväzované oblúky z pluhu. Pokročilejší aj znožné oblúky so zvýšeným odrazom zo spodnej lyže a jazdu na vlnách – bubnoch v náročnejšom teréne. Okrem praktickej časti žiaci absolvovali aj teoretické hodiny lyžiarskej prípravy. Počasie sa s nami počas výcviku nemaznalo a užili sme si ako aj pekný slnečný deň, tak aj dážď a zažili sme aj pravú snehovú búrku. Niektorí z nás v sebe nezapreli, že sú „stavbári“ a po búrke pred penziónom vystávali nádherného snehuliaka. Práve tieto zmeny počasia umožnili všetkým žiakom nielen teoreticky sa oboznámiť s rôznymi druhmi snehu, ale aj prakticky na niektorých z nich lyžovať. Ani sme sa nenazdali a bol tu piatok, deň odchodu. Po výdatnom obede sme unavení nasadli do autobusu a plní pekných a úsmevných zážitkov sme sa vydali na cestu domov, kde nás už čakali rodičia. VVLZ sa obišiel bez úrazu a všetci sme sa vrátili živí a zdraví. Všetkým tým, čo neboli na VVLZ odkazujeme – môžete ľutovať.

Návštevy: 2198

Hľadať

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. Viac informácií TU.