Medzi urýchľovačmi v Cerne v Ženeve

Kategória: Na_stránku Uverejnené: pondelok, 27. august 2018

V júni, keď sa študentom zaparujú aj posledné mozgové závity, som sa súcitne s nimi vybrala na študijný pobyt v Cerne. Pri vypisovaní prihlášky som ani nedúfala, že by to mohlo vyjsť, a tak na radosť moju (samozrejme aj študentov J) som po pozitívnom maile začala baliť.

Plná očakávania som v Košiciach nastupovala do autobusu, kde som okrem našej sprievodkyne, doc. Zuzany Ješkovej, poznala iba jednu cestujúcu. Cestou po Slovensku sme zaplnili autobus a v nočných hodinách prešli Rakúsko aj Nemecko. Ráno nás už vítalo Švajčiarsko. Aby sa nám cesta nezdala príliš dlhá, zastavili sme sa v Technorame (švajčiarskom prírodovedeckom centre). Príjemne namotivovaní sme po pár hodinách odchádzali na poslednú časť našej cesty. Sprevádzaní ženevským jazerom sme unavení, ale spokojní dorazili do cieľa. CERN. Čakal nás tam veľmi príjemný sprievodca Jeff Wiener, ktorý na rozdiel od nás  mal počas celého nášho pobytu energie na rozdávanie. Po príchode nás zoznámil s programom aj areálom a už sme sa tešili na postele.

Celý týždeň pozostával z troch prednášok predpoludním a troch exkurzií popoludní. Program bol veľmi pestrý, veľa sme videli a veľa sa naučili. Mali sme prednášky o urýchľovačoch, hlavne o najväčšom z nich LHC, ktorý má dĺžku takmer 27 km a skladá sa z 9500 magnetov dĺžky 16 m umiestnených v tuneli 100 m pod zemou. V magnetoch sú urýchľované dva protichodné zväzky protónov. Tieto zväzky sa križujú (zrážajú) na štyroch miestach. Tam sa nachádzajú detektory ATLAS, ALICE, CMS a LHCb, ktoré odhaľujú známe častice, prípadne objavia neznáme. Cern sa môže pýšiť rôznymi objavmi (niektoré vznikli úplne náhodou). Najväčším bol WEB. Ďalšími nemenej dôležitými sú napr. počítačová tomografia, zubný röntgen, detektory na colniciach a iné.

Všetci, ktorí nás tam sprevádzali a prednášali nám, boli veľmi milí a srdeční. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí nám spríjemňovali pobyt, mnohí vo svojom voľnom čase. Cítili sme sa veľmi príjemne. Cestou domov sme ešte navštívili francúzske Alpy – centrum Chamonix. Tam sme sa vláčikom vyviezli popri Mont Blancu na ľadovec Mer de Glace. Aj keď sa už každý tešil domov, ďalší takýto študijný pobyt by určite nikto neodmietol.

Mgr. Mária Bačová

Fotogaléria

Návštevy: 810

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. Viac informácií TU.