Aké je byť súčasťou Microsoftu?

Kategória: Na_stránku Uverejnené: pondelok, 28. január 2019

Dvaja žiaci z našej školy, obaja z odboru informačné a sieťové technológie, sú súčasťou komunity spoločnosti Microsoft. Štefana RAPČA z III.A prijali v roku 2017 a Michal LISÝ z II.A absolvoval pohovor koncom roka 2018. Obaja sa pravidelne zúčastňujú školení v Študentskom trénerskom centre (ŠTC) v Bratislave. S oboma sme sa stretli a porozprávali. 

  1. Ako prebiehal pohovor do Microsoftu?

ŠTEVO: Celý pohovor trval maximálne 15 minút, z toho 10 minút sme mali my, študenti, na to, aby sme sa predstavili, porozprávali o sebe a svojich doterajších skúsenostiach. Ja som rozprával najmä o svojich vedomostiach z počítačových sietí, serverov či anglického jazyka. Ukázal som porote aj svoje diplomy a certifikáty. Položili mi zopár otázok, ale myslím si, že tá najdôležitejšia z nich bola Aký prínos budeš mať pre túto firmu. A po krátkom rozmýšľaní som odpovedal jednoducho: „Možno nie som najlepší zo všetkých študentov, ktorí sem prišli. To Vám nebudem klamať. Ale dokážem Vám, že som spoľahlivý a viem byť dobrým vzorom pre druhých a ukázať im, že ak chcú ísť ďalej, ak si veria a snažia sa, ďalej sa aj dostanú. Ľudia si cenia snahu. Tomu verím.“

MICHAL: Pohovor sa začal prezentáciou všetkých uchádzačov, po ktorej nasledovali osobné pohovory. Keď prišiel rad na mňa, tak som myslel, že zo seba nedostanem ani slovko, taký som bol vystresovaný. Začal som si zo seba robiť srandu, lebo to mi ide najlepšie. Samozrejme som im povedal aj seriózne veci typu aké zručnosti mám v oblasti IT. Potom som odpovedal na pár otázok v angličtine a pohovor sa pre mňa skončil. Po pár dňoch od pohovoru mi prišiel e-mail o tom, že ma prijali, ale naozaj netuším prečo.

  1. Ako prebiehajú jednotlivé školenia?

ŠTEFAN: Musím uznať, že každé jedno stretnutie je záhada a aj prekvapenie. Nikdy neviete, čo sa môže udiať. Alebo inak povedané, nikdy neviete, ktorého významného človeka stretnete. V krátkosti by som povedal, že naše obyčajné stretnutie prebieha nasledovne: my, študenti sa stretneme s vedúcimi v jednej miestnosti, kde nás oboznámia s plánom na celý deň. Od 10:00 do 12:00 sa učíme niečo nové či počúvame lektorov, učíme sa, ako zlepšiť naše prezentačné či počítačové zručnosti. Potom máme spoločný obed (vždy pizzu) a od 13:00 do 16:00 naši vedúci zisťujú, či sme porozumeli výkladu lektorov. Samozrejme vždy od nás čakajú aj nejaký feedback. Chcú vedieť, čo sa nám páčilo a nepáčilo na danom stretnutí a čo by mohli zlepšiť.

MICHAL: Školenia sú rozdelené na dve časti: osobné a webináre.  Osobné školenie som absolvoval zatiaľ iba jedno, a to úvodné. Webináre pozostávajú z dvoch častí – zo zadania a videa, obe sú vo forme výkladu. Konzultácie k úlohám i vyhodnotenie prebiehajú prostredníctvom internetu.

  1. Aký prínos má toto školenie pre tvoju budúcnosť?

ŠTEFAN: Nevedel by som to popísať slovami. Každé jedno stretnutie či webinár ma naučil veľmi veľa a veľkým plusom je to, že Microsoft udeľuje absolventom Študentského trénerského centra odporúčanie na vysokú školu, začo som neuveriteľne vďačný.

MICHAL: Okrem toho, že ma tam naučia programovať, prezentovať pred obecenstvom a podobne, tak mi po úspešnom ukončení ŠTC dajú odporúčanie na vysokú školu. A keď budem úspešný, môžem sa dostať aj ďalej do Microsoft Student Partner.

 Števo je študentom spoločnosti Microsoft už jeden rok a o tom, čo sa za túto dobu naučil, nám povedal: „Za posledný rok som sa toho naučil vďaka ŠTC veľa. Od toho, ako ovládať základné aplikácie balíka Office (Word, Excel, PowerPoint, atď.) až po administráciu Office365 a zlepšil som aj svoje prezentačné zručnosti. Navštevoval som workshopy a pomáhal  na mnohých konferenciách, ktoré mi dali do života toľko skúseností, že sám neviem, ako by som sa za ne mohol odvďačiť. Vďaka ŠTC som spoznal mnohých dobrých ľudí, lektorov, ale hlavne kamarátov, na ktorých vážne nikdy nezabudnem. A viem, že ak by som od nich potreboval pomoc, ponúkli by mi ju.“

 Obom študentom prajeme veľa úspechov!

 Za rozhovor ďakuje Mgr. Miriam Krišková

Návštevy: 3023

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača. Viac informácií TU.